عنوان : اجرای طرح GNAF با هدف سامان دهی نشانی هاست
زير عنوان : بالغ بر 500 هزار معبر كشور فاقد نام است
کد خبر : ۱۴۱۶۷۲
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۳/۲۱ 
ساعت : ۱۵:۲۸:۳

اجراي طرح GNAF با هدف سامان دهي نشاني هاست

بالغ بر 500 هزار معبر كشور فاقد نام است/بهره برداري تا 2 ماه آينده

 

خبرگزاری میزان در گفت و گو با حسن جوادی مدیرکل جغرافیایی و اطلاعات مکانی در خصوص طرح ملی GNAF و میزان پیشرفت پروژه سخن گفته است. در ذیل متن کامل این گفت و گو را بخوانید.

بانك اطلاعاتي نشاني مكان محور يا GNAF در دو بخش نشاني استاندارد و سيستم يكپارچه سازي املاك كشور يكي از برنامه هايي است كه در دستور كار قرار گرفته و با اجرا آن در صورت لزوم به اين بانك اطلاعاتي مراجعه كنيم.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاري ميزان، يكسان سازي نشاني در سراسر كشور در دو بخش نشاني استاندارد و سيستم يكپارچه سازي املاك كشور يكي از برنامه هايي است كه در دستور كار قرار گرفته و به عنوان يكي از ابزار هاي اجرايي دولت الكترونيك و اقتصاد مقاومتي محسوب مي شود.

بانك اطلاعاتي نشاني مكان محور يا GNAF به دنبال ايجاد اطلاعات دقيق از شهرها، محلات، خيابان ها، يك خيابان چند باب ساختمان دارد و هر يك از اين ساختمان ها چند واحد مسكوني، تجاري، نانوايي، داروخانه، بيمارستان و... را در خود جاي داده تا در صورت لزوم به اين بانك اطلاعاتي مراجعه كرده و برنامه ريزي ها را بر اساس آن انجام دهند.

همچنين در صورت بروز هر نوع خسارت طبيعي يا غيرطبيعي مشخصه هاي ملكي به صورت دقيق در دسترس باشد و در آينده از آن ها براي بازسازي و نوسازي مكان ها استفاده شود.

با توجه به اهميت موضوع با حسن جوادي صادق مدير كل جغرافيايي و اطلاعات مكاني شركت ملي پست به گفت و گو نشستيم.

ميزان: در ابتدا در خصوص بانك اطلاعاتي مكاني كشور توضيح دهيد؟

جوادي صادق: شركت ملي پست تا كنون تنها در بانك اطلاعاتي خود اطلاعات توصيفي كه مربوط به خود مكان و نشاني ها مي شود را داشت، اما در پروژه جديدي كه به اين شركت واگذار شده بحث مكاني كردن اين اطلاعات و مختصات دار كردن آن (زمين مرجع يا مكان مرجع) اطلاعات مدنظر قرار گرفته است.

به اين صورت كه اطلاعات بانك اطلاعاتي را متناظر آن را در نقشه مربوطه پيدا مي كنيم و مختصات مربوط به آن نقطه جغرافيايي را در بانك اطلاعاتي ذخيره مي كنيم.

بانك اطلاعاتي كه هم اكنون در حال توليد آن هستيم بانك اطلاعاتي نشاني مكان محور است كه به آن GNAF نيز گفته مي شود.

ميزان: در خصوص كاربرد هاي اين بانك اطلاعاتي توضيح دهيد؟

جوادي صادق: كاربرد هاي اين پايگاه بسيار زياد است به گونه اي كه شايد در حال حاضر از شمارش خارج باشد و يا براي برخي از آن ها راهكاري وجود نداشته باشد، اما در حالت كلي سرويس دهي به سه دسته از اين پايگاه پيش بيني شده است.

دسته اول شركت هاي دولتي هستند كه سرويس GTOG ما را شامل مي شوند. يعني شركت ها و سازمان هاي دولتي بتوانند از اطلاعات نشاني واطلاعات مكاني جمع آوري استفاده كنند.

دسته دوم سرويس هاي GTOB ما است كه براي شركت هاي خصوصي اطلاعات تامين مي شود تا كسب وكار هاي خود را بر پايه اين اطلاعات سوار كنند واز آن استفاده كنند.

دسته سوم نيز سرويس هايي است كه در اختيار مردم قرار مي گيرد به نام GTOC است كه مردم به عنوان متقاضي مي توانند از اين اطلاعات به نحوي براي كاربرد ها و مصارف روزانه خود استفاده كنند كه براي اين گروه وب سايت هايي طراحي شده كه انشاءالله طي يكي دو ماه آينده رونمايي خواهد شد.

ميزان: جمع آوري اطلاعات اين پايگاه از چه طريقي صورت مي گيرد؟

جوادي صادق: اين نكته گفتني است كه براي بانك اطلاعاتي نشاني مكان محور مامورين ما به تك تك مكان ها مراجعه و فهرست برداري مي كنند كه اين مكان چه نوع ساختماني چند طبقه و چند واحد دارد كه براي هر واحد يك كد پستي اختصاصي در نظر گرفته مي شود. با اتصال اين داده ها به نقشه اطلاعات مكاني، مختصات آن ها بر روي سامانه ثبت مي شود كه اين مورد براي نشاني دادن افراد بسيار كاربرد خواهد داشت.

ميزان: دليل مراجعه حضوري به مراكز مختلف چيست؟

جوادي صادق: يكي از مشكلات و معضل هاي بزرگي كه شركت ملي پست هم اكنون با آن مواجه است معابري است كه در كشور فاقد نام هستند و اين مورد جزو اجزاي اصلي نشاني به حساب مي آيند، زيرا اگر معبري نام نداشته باشد عملا نشاني قابل توليد نيست.

طبق آماري كه بر اساس فهرست بندي هايي كه در كشور صورت گرفته برآورد مي شود بالغ بر 500 هزار معبر كشور فاقد نام است.

علاوه بر اين معابر فاقد نام ساختمان هاي فاقد پلاك نيز زياد داريم به گونه اي كه نزديك به 50 درصد اطلاعات ساختمان هاي كشور فاقد پلاك شهرداري هستند كه اين به معناي عدم توانايي در نشاني دهي است به همين خاطر از اصطلاحاتي مانند جنب يا روبه روي مراكز معروف آدرس دهي مي دهند.

ميزان: هدف از اجرا طرح بانك اطلاعاتي نشاني مكان محور (GNAF) چيست؟

جوادي صادق: يكي از اهداف تعيين شده براي اين طرح استاندارد سازي آدرس دهي براي افراد است كه اميدواريم با كمك وزارت كشور معابر را ساماندهي و نامگذاري كنيم و براي ساختمان ها با كمك شهرداري پلاك در نظرگرفته شود و تا زماني كه اين اتفاق بيفتد مردم مي توانند به كمك كد پستي از سرويس نشاني هاي ما استفاده كنند.

ميزان: اطلاعات جمع آوري شده براي اين طرح رايگان در اختيار افراد قرار مي گيرد يا اجرا اين برنامه براي شركت ملي پست جنبه در آمدزايي نيز دارد؟

جوادي صادق: در طرح GTOB اين سرويس كه خدمات دهي به شركت هاي خصوصي را شامل مي شود براي شركت ملي پست با توجه به برنامه ريزي ها و طرح تجاري جنبه درآمد زايي در نظر گرفته شده، اما براي شركت هاي دولتي و براي مردم دسترسي به اين اطلاعات رايگان است.

ميزان: برنامه ريزي براي اجرا طرح از چه زماني آغاز شد؟

جوادي صادق: استارت كار ازنيمه دوم سال 95 آغاز شده و هم اكنون در دستور كار قرار دارد، ولي به دليل نبود نقشه هاي پارسل بندي (نقشه هايي كه قطعات ملكي بر روي آن مشخص است) براي شهر هاي كشورمان توسعه آن با مشكلاتي رو به رو شده، زيرا مبناي كار به صورتي طراحي شده كه بايد نقشه هاي پارسل بندي وجود داشته باشد تا اطلاعات نشاني ساختمان ها بر روي نقشه مربوط منتصب شود.

ميزان: دليل نبود نقشه هاي پارسل بندي و كند شدن روند اجرا طرح چيست؟

جوادي صادق: توليد نقشه پارسلي در دستور كار سازمان هاي توليد كننده نقشه مثل سازمان نقشه برداري و سازمان جغرافياي نيست كه در تعاملات صورت گرفته و با توجه به تكليفي كه دولت در اين حوزه مشخص كرده سازمان نقشه برداري به عنوان يكي از سازمان هاي همكار در اين طرح اخيرا قرار شده توليد اين نقشه را در دستور كار قرار دهند.

ميزان: تاكنون تهيه نقشه ها از چه طريقي صورت مي گرفت؟

جوادي صادق: شركت ملي پست اين نقشه ها را از شهرداري ها تهيه كرده و توانسته ايم از سال 95 نقشه هاي 5 شهر را فراهم كرده وبه مرور بر تعداد آن بيفزايم.

ميزان: جمع آوري اطلاعات براي چند شهر صورت گرفته است؟

جوادي صادق: با توجه به فعاليت هاي ميداني و نقشه هاي رسيده اطلاعات مكاني براي 4 شهر به صورت كامل استخراج شده است و امكان سرويس دهي براي آن ها وجود دارد كه اگر وب سايت هاي ما مراحل آزمون خود را بگذرانند بر روي همين 4 شهر خدمات دهي را آغاز مي كنيم و به تدريج ساير شهر ها با تكميل پايگاه داده شان به اين سامانه افزوده خواهند شد.

ميزان: بهره برداري از اين سامانه در چه زماني صورت مي گيرد؟

جوادي صادق: گفتني است بهره برداري از اطلاعات 4 شهر مذكور طي يك يا دو ماه آينده صورت خواهد گرفت و با توجه به صحبت وزير محترم نبايد براي اطلاعات ساير شهر ها و افتتاح پروژه وقت تلف كرد.

ميزان: آيا طرح هاي مشابه بانك اطلاعاتي نشاني مكان محور (GNAF) تاكنون در كشور اجرا شده است؟

جوادي صادق: طرح مشابه دراين خصوص تا به امروز وجود نداشته و طرحي كه پيش از اين برعهده شركت ملي پست بوده طرح كدگذاري ده رقمي پستي بود كه در آن كار ما فقط فهرست برداري از مراكز و اختصاص كد پستي بوده است.

در طرح جديد بحث مكان محور و مكان مرجع كردن اطلاعات در دستور كار است كه اين نياز به يك بستر يكپارچه نقشه كشوري دارد تا طي آن اتصال تمام اطلاعات كد پستي و نشاني به نقشه هاي مربوطه و تشكيل پايگاه داده صورت گيرد كه كار واقعا عظيمي است و براي اجرا كامل آن نيازمند همكاري همه دستگاه ها هستيم.

ميزان: سازمان ها يا شركت هاي همكار در اين طرح كدام هستند؟

جوادي صادق: در اين زمينه شركت ملي پست بايد تامين كننده اطلاعات اوليه باشد سازمان نقشه برداري، سازمان ثبت اسناد و شهرداري بايد توليد كننده و تامين كننده نقشه هاي مربوطه باشند تا با تركيب اين اطلاعات بتوانيم پايگاه مربوطه را تشكيل دهيم.


تعداد بازدید : 1028

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران است.

آخرین بروزرسانی سایت : 1397/09/27 19:09
V5.1.0.0