• ساعت : ۱۲:۴۱:۱۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۱/۱۸ 
  • تعداد بازدید : 599
  • کد خبر : ۱۶۹۰۸۷
یكپارچه سازی "خدمات پستی" در شبكه خرده فروشی ها
روندهای "مشتری محور" تحولات زیادی را در صنعت پست ایجاد کرده و روند دیجیتالی قابل پذیرش شده است، از این رو ادارات پستی با استفاده از گزینه های آنلاین و ارائه خدمات از شبکه خرده فروشی ها می توانند بهره برداری موثرتری در دستور کار قرار دهند.

یکپارچه سازی "خدمات پستی" در شبکه خرده فروشی ها

روندهای "مشتری محور" تحولات زیادی را در صنعت پست ایجاد کرده و روند دیجیتالی قابل پذیرش شده است، از این رو ادارات پستی با استفاده از گزینه های آنلاین و ارائه خدمات از شبکه خرده فروشی ها می توانند بهره برداری موثرتری در دستور کار قرار دهند.

نشریه "میل اند اکسپرس" چندی پیش مقاله ای از "وین هوبنر، معاون نوآوری شرکت اشر" منتشر کرد که درآن آمده بود؛ فروش­های آنلاین روندی صعودی به خود گرفته و برآوردها حاکی از افزایش رشد خرده فروشی ها از بستر فروش آنلاین تا شش و نیم تریلیون دلار تا پایان سال 2022 بود که این پیش بینی در انتهای سال 2020 به وقوع پیوست. چراکه در شرایط کرونایی خانواده­ها در سراسر جهان برای بسیاری از خریدهای خود متکی به گوشی و لپ­تاپ های هوشمند شده­اند.

البته در یک سال گذشته به دلیل وقفه در زنجیره تامین، تعطیلی کسب و کارهای خرده فروشی، عدم ثبات اقتصادی و سایر عواملی که در نتیجه شیوع کرونا به وجود آمد، روند رو به رشد تجارت الکترونیک کمی آسیب دید ولی با این حال فروش دیجیتال حیرت انگیز بوده و رشد کلی فروش های تجارت الکترونیک نسبت به گذشته بیشتر شده است.

کیوسک های سلف سرویس و صندوق­های هوشمند پستی با کمترین تماس پستچی ها در حال استفاده هستند و این رویکرد هرچند در زمان کرونا توسعه یافته اما از ابتدا هدف از ساخت این صندوق ها همین بوده و تنها در زمان کرونا استفاده از آنها افزایش یافته است.

در حال حاضر باید توجه داشت که روندهای دیجیتال با تغییر رفتار مشتری هدایت می شوند. در شرایط کنونی توسعه این خدمات باعث شده دیگر مشتریان تمایلی ندارند تاصبح روز بعد تعطیلی منتظر بمانند تا امانات‌شان را پست بسپارند ، بلکه می‌توانند در تعطیلات آخر هفته به‌صورت آنلاین، 90درصد کار را تکمیل و خودشان بسته را در باجه خودکار پست  (PUDO) قرار داده تا برای توزیع در روز اول هفته، آماده باشد.

لذا مشتریان خواستار رفع موانع کانال­های فیزیکی و آنلاین پستی هستند، چراکه عدم یکپارچگی در فناوری فروش منجر به ناهمخوانی پایانه های فروش سیار شده و در نتیجه پست با عدم ارتباط برخی از همین نقاط فیزیکی و دیجیتالی مواجه می شود.

از این رو کانال ترکیبی فیزیکی و دیجیتالی، بستری با زیرساخت یکپارچه است که از مدل های پذیرفته شده امروزی فراتر رفته است. برای نمونه مشتری می تواند برای ارسال یک امانت پستی اقداماتی مانند پرداخت هزینه پستی، چاپ بارکد و ... را به صورت آنلاین انجام دهد و از طریق کیوسک های سلف سرویس یا صندوق هوشمند توزیع فیزیکی را انجام و رسید پذیرش مرسوله را دریافت کند .

بی تردید، این بستر پست ها را با مجموعه ای از ویژگی ها برای افزایش نقاط تماس فیزیکی و دیجیتالی در جهت تامین نیاز مشتریان تجهیز می کند.

در حال حاضر شاهد کاهش دفاتر پستی فیزیکی هستیم، حتی در برخی کشورها همچون آلمان در نقاطی شبکه ویژه ای ایجاد شده که جایگزین دفاتر پستی شده و ادارات پستی قادر هستند در این نقاط از شبکه خرده فروشی های فروشگاه ها، پمپ بنزین ها و ... استفاده کنند.

 این اقدامی در مسیر یکپارچه سازی خدمات پستی در شبکه خرده فروشی هاست که به کاهش هزینه ها ختم می شود. با این روش مشتریان می توانند با تراکنش در خرده فروشی ها کالا یا خدمات پستی خریداری کنند.

ادارات پست می توانند با استفاده از نوآوری در نقاط تعاملی، فروش و ارائه خدمات داده های کلان را تجزیه و تحلیل و ضمن به دست آوردن میزان رضایت مندی مشتریان، از آن به عنوان نقشه راه سیستم خودکار استفاده کنند.

آنها قادر خواهند بود با استفاده از نرم افزارهای تشخیص صدا و چهره در صندوق های هوشمند میزان نارضایتی مشتریان را شناسایی و از این طریق خدمات کارآمدتری به مشتریان ارائه دهند.

 

منبع: روابط عمومی شرکت ملی پست

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران است.

آخرین بروزرسانی سایت : 1400/02/25 15:46
V5.5.5.0